Stěhování 1. díl: Koupili jste nový domov, nadešel čas stěhování.


Čeká Vás stěhování? Ať už budete stěhovat jen několik věcí nebo rovnou celý byt, přečtěte si články z různých zdrojů týkající se stěhování a přípravy na něj. Poté již stěhování zvládnete zcela bez problémů.

26.1.2009 | | www.svet-bydleni.cz
Přišla chvíle, na kterou jste tak dlouho čekali? Stěhujete se a rádi byste celý ten náročný proces zvládli v pohodě? Svět bydlení Vám přináší pár užitečných rad, jak si stěhování naplánovat, zorganizovat a efektivně jej provést. Poradíme Vám, jak při stěhování nic nerozbít, nic neztratit, a to včetně úsměvu na tváři.

Seriál o tom, jak stěhování ve zdraví a v klidu zvládnout.

Přišla chvíle, na kterou jste tak dlouho čekali? Stěhujete se a rádi byste celý ten náročný proces zvládli v pohodě? Svět bydlení Vám přináší pár užitečných rad, jak si stěhování naplánovat, zorganizovat a efektivně jej provést. Poradíme Vám, jak při stěhování nic nerozbít, nic neztratit, a to včetně úsměvu na tváři.

Mám nový domov!

Stěhování do nového bytu či domu je velká událost v životě každého člověka. Nestěhujete se přece každý den. Přestože si stěhování v klidu a pohodě představuje a plánuje zřejmě každý, ne vždy se to podaří. Ukážeme Vám, že stěhování může být i velice příjemná a veselá záležitost.

Stěhování naplánujte

Příprava na stěhování a jeho plánování je velice důležitou součástí celého stěhovacího procesu. Asi nejdůležitější věcí je dobře si promyslet veškeré činnosti, které Vás čekají a sestavit si realistický časový harmonogram. Velkým rozdílem samozřejmě je, zda se stěhujete pouze s pár kousky oblečení, nebo zda stěhujete celou vybavenou domácnost včetně rozměrných kusů nábytku, domácího mazlíčka a po generace budované knihovny. Každá situace má své řešení. Je dobré promyslet, kolik věcí budete stěhovat a podle toho si naplánovat nejenom délku stěhování, ale také délku balení a vybalování všech těchto věcí a zvážit také potřebnou velikost stěhovacího vozu.

Stěhujte se do hotového

Pokud je to jenom trošku možné, snažte se naplánovat veškeré přípravné práce ve Vašem novém příbytku tak, aby jste se stěhovali již do hotového. Není nic nepříjemnějšího, než když Vaše WC obývá po několik dní parta dělníků. Pokud se Vám tyto práce podaří zkoordinovat, v ideálním případě pak v době stěhování budete mít již veškeré drobné práce v bytě, jako je např. vymalování bytu, za sebou. Nezapomeňte na nic! Mějte na paměti, že například výměna vodovodní baterie vyřadí z provozu celou koupelnu.

Zbavte se co nejvíce věcí

Stěhování je ideální příležitostí vyřadit léta nepoužívané věci. Váš náklad bude o to lehčí a Váš nový byt nebude hned zarovnaný do posledního volného místa. Buďte nekompromisní! Svetr, který jste neměli již pět let na sobě, si jen těžko opět oblíbíte, a pokud se nehodláte vrátit do dětských let, ty staré sáňky po odrostlých dětech odvezte raději na chalupu. Starší nábytek či oblečení, které již nebudete potřebovat, můžete prodat či darovat někomu, kdo je ještě užije. Vyřazování věcí je nezbytné zejména v případě, že se stěhujete z většího do menšího bytu.

Stěhování usnadní, když si všechno sepíšete Dobře vše zvážit a naplánovat je klíčem k budoucímu úspěchu. Vše si sepište. Nebojte se projít si svůj byt se zápisníkem v ruce. Nemůže se Vám stát, že by Vás v době stěhování překvapilo něco, co jste ani nevěděli, že ještě máte. Zkuste si sepsat, kdy a co budete balit. Pokuste se reálně odhadnout, kolik času na to budete potřebovat. Stanovte si priority – nádobí a další používané věci by měli přijít do krabice až jako poslední. Každý nápad si pečlivě zaznamenejte. Později jistě oceníte, když budete mít poznamenáno, jaké balící pomůcky si máte pořídit. Přijít při stěhování o cennou skleněnou vázu jenom proto, že jste si zapomněli koupit speciální fólii pro přepravu křehkých věcí, není nic veselého. Zkrátka, důležité je veškerou přípravu a plánování provádět pečlivě a s dostatečným časovým předstihem. Na všechno tak budete mít dostatek času a případné nečekané změny Vám nenabourají Váš harmonogram.

V příštím díle Stěhujeme se! Poradíme Vám, jak co nejúsporněji sbalit veškeré věci a zároveň je co nejšetrněji přemístit do nového bytu. Vyplatí se najmout si stěhovací firmu? Poradíme Vám. Čtěte v příštím díle.


? NAPOVEDA povinné