Změny v bytě aneb škatule, hejbejte se


Čeká Vás stěhování? Ať už budete stěhovat jen několik věcí nebo rovnou celý byt, přečtěte si články z různých zdrojů týkající se stěhování a přípravy na něj. Poté již stěhování zvládnete zcela bez problémů.

31.3.2006 | Martina Kušnírová | www.svet-bydleni.cz
Máte rádi svůj byt, cítíte se v něm dobře, stěhování nepřichází v úvahu za žádnou cenu, ale přesto máte pocit, že by to chtělo změnu?

Nezáleží na tom, jak dlouho žijete ve svém bytě, ale jednou vždy přijde doba, kdy chcete změnu. Někomu stačí koupit novou kytku, ledničku či televizi. Avšak ani ti náročnější si nemusí zoufat a ani vydat statisíce za rekonstrukce bytu.

Jeden celek ve více kusech

Jak tedy na to, když už vás nudí zažité stereotypy prostředí, ve kterém žijete. Pokud máte trochu představivosti, je to velice snadné. Projděte se po pokoji, prohlédněte si ho z různých úhlu a začněte čarovat. Dobrým předpokladem pokojových úprav je zařídit byt vhodným nábytkem, se kterým budou vaše přesuny, případně přestavby jednodušší.
Pořiďte si místo mohutné rohové sedací soupravy v celku raději několik kusů drobného sedacího nábytku, který můžete mít sestavený do tvaru rohové sedačky, nebo jej můžete rozestavit po obývacím pokoji. Umožní vám to značnou změnu v dispozicích pokoje, například jeho přepažení, ale také lze použít některých části v jiném pokoji. V podstatě totéž byste měli zvážit při nákupu nábytkové stěny. Představte si, že vaše police s knihami, která stojí už léta připlácnutá ke zdi, by k ní mohla být přistavena kolmo a vytvořila by stěnu, která dodá vašemu pokoji nové rozměry a vám nové možnosti. Nebo malá přízemní skřínka, která vám stejně překáží, by mohla stát třeba na skříni jiné. Zdá se vám, že by váš byt opravdu mohl změnit tvář?

Přemístíte-li větší květiny z jejich zažitých míst, rovněž se vzezření našeho bytu změní a vy budete mile překvapeni, jak málo stačí, aby váš byt vypadal nově.

Nábytek na kolečkách

Práci s těmito přestavbami vám samozřejmě ulehčí mobilní nábytek na kolečkách, nicméně není to nutností. Pokud ovšem zvolíte tuto „kolečkovou“ variantu, pak si dejte pozor na podkladové materiály. Obecně platí, že na tvrdém povrchu by měla stát měkká kolečka a naopak. Rovněž by neměl být pojízdný veškerý stěžejní nábytek, protože by pak uspořádání pokoje mohlo působit chaoticky a neuspořádaně.

V dnešní době jsou oblíbené především mobilní stolky pod hifi soustavu, televizní stolky, komody či křesla. Mobilní nábytek ocení zejména lidé žijící v menších bytech, jelikož umožní drobné úpravy, např. když přijde návštěva nebo když potřebují vytvořit klid na práci.

Snadno změníte vzhled svého pokoje, také různými paravány a malými kusy nábytku, které snadno splní svou funkci kdekoliv. Pokud jste odvážnější a zručnější, je možné provést také stavební úpravy.

Změny v celém bytě

Možná jste nabyli dojmu, že změny a přesuny nábytku jsou možné pouze ve vašem hlavním pokoji. Samozřejmě tomu tak není, nicméně změny právě v tomto pokoji jsou nejčastější. Důvod je v celku prostý, rodina tam tráví nejvíce času, s čímž souvisí fakt, že jeho zařízení a dispozice rychle zevšední.

Po přestavbě budete mile překvapeni, jak návštěvy budou zkoumat, co jen máte nového a jen vy budete vědět, že nového není nic, to jen staré věci vykouzlily nové dojmy. Návod není složitý – proč se tedy necítit ve svém bytě jako byste se nedávno nastěhovali. Využijte skutečné možnosti vašeho bytu a užívejte si jeho proměny.


? NAPOVEDA povinné