Kolik stojí dovoz nábytku až domů?


Čeká Vás stěhování? Ať už budete stěhovat jen několik věcí nebo rovnou celý byt, přečtěte si články z různých zdrojů týkající se stěhování a přípravy na něj. Poté již stěhování zvládnete zcela bez problémů.

30.11.2002 | | www.spotrebitel.cz
Cena za odvoz nakoupeného zboží narůstá se vzdáleností od prodejny a počtem pater, kam je chce zákazník donést. Někdy je naopak zcela zdarma. Po nákupu ledničky nebo stěny do obývacího pokoje nastává leckdy problém. Jak dostaneme tak velký nábytek do auta, kdo nám jej přiveze, kolik to bude stát?

Ceny za odvoz z pražských prodejen jsou velmi různé, mnohdy je třeba byť k malému stolku připočítat několik set korun za dopravu až do bytu. Jiné prodejny naopak donesou všechno až do určené místnosti zdarma. Různé jsou i dodací lhůty.

Na nábytek se čeká dva dny i tři týdny

"Teď zrovna máme akci: pokud si zákazník koupí nábytek za více než deset tisíc korun, odvezeme mu jej zdarma," uvedl pracovník oddělení dopravy z obchodního centra Ikea na Zličíně.

Dodání je ovšem ve srovnání s jinými obchody poněkud delší. Na nově koupené vybavení domácnosti si musí lidé počkat čtrnáct dní až tři týdny. Pokud chtějí zboží hned, musí platit. Například na Vinohrady je přijde tato služba na 600 korun, po Praze platí tři pásma v rozmezí tří set až osmi set padesáti korun.

Obdobné je to u dalšího obřího prodejce nábytku, u firmy Sconto nábytek na Černém Mostě. Cena za odvoz zboží z prodejny domů se pohybuje mezi 150 a 5980 korunami. Maximální částku si ovšem dopravce napočítá, pokud jede dvě stě kilometrů za Prahu. Mají zde ovšem podstatně kratší lhůty než u firmy Ikea. Stačí jim dva až pět dní.

Podobnou akci, jaká je v centru Ikea, má nyní i Asko - nábytek. Jen s tím rozdílem, že zdarma rozvezou jen nákup dražší než dvacet tisíc korun. "Ostatní nákupy se liší podle rozměru a vzdálenosti. Konferenční stolek ze Stodůlek po Praze 5 dovezeme asi za 250 korun, obývací stěna vyjde zhruba na tisíc," uvedl Pavel Večeřa z této společnosti.

Dovoz spotřebičů bývá zdarma

Prodejci domácích spotřebičů jsou poněkud štědřejší. Velmi často poskytují rozvoz lednic, televizorů či mrazáků zdarma.

Navíc jsou poměrně rychlí. Dodací lhůty jsou většinou dva až tři dny, mnohdy se podaří přivézt zboží i dříve.

To potvrzují pracovníci firmy Electrocity, která nabízí rozvoz po Praze do třiceti kilometrů zdarma, ale i společnosti Datart, která vozí bez poplatků nákup po celé republice.

Při koupi lednice v hypermarketu jsou v následných službách rozdíly. Zatímco Globus nechce žádné peníze, Tesco poplatek žádá.

"Z Teska na Národní třídě se za rozvoz objemných nákupů platí 190 korun po území Prahy a 390 korun do vzdálenosti 20 kilometrů vzdušnou čarou," uvedla mluvčí Teska Martina Čermáková. Dodala, že ze zbylých dvou hypermarketů zajišťují dopravu smluvní firmy.

 

CENY ZA ODVOZ ZBOŽÍ PO PRAZE

* Electrocity, Praha 10: do 30 km zdarma, dodací lhůta do dvou dnů

* Datart: zdarma po celé republice, dodací lhůta dva až tři dny

* Globus: zdarma po celé republice, dodací lhůta do dvou dnů

* Tesco, Národní třída: 190 korun, mimo Prahu do 20 km 390 korun

* Asko - nábytek, Na poříčí: odvoz nákupu nad 20 tisíc Kč zdarma, jinak záleží na počtu kusů. Rozmezí ceny bývá zhruba od 250 do 1000 korun

* Europa-Möbel, Vysočany: (provozuje Autodoprava Zeman) ceny zhruba v rozmezí 240 až 1290 Kč, připlácí se za množství, vzdálenost a počet pater. Převoz stolu vyjde asi na 360 Kč, sedačka zhruba na 890 Kč, dodací lhůta následující den od nákupu

* Ikea, Zličín: odvoz nákupu nad 10 tisíc zdarma. Dodací lhůta 14 dní až tři týdny, okamžitý rozvoz i při ceně nad 10 tisíc se platí podle pásem podle vzdálenosti, cena je v rozmezí 300 až 850 korun

* Sconto nábytek, Černý Most: rozmezí zhruba 150 až několik tisíc korun + 1 % z ceny zboží (maximálně 200 km za 5980 Kč), např. do Hloubětína 200 + 1 % z ceny zboží, na Vinohrady 500 + 1 % z ceny zboží, dodací lhůta dva až pět dní


? NAPOVEDA povinné