Stěhování z města aneb dobré místo k žití


Čeká Vás stěhování? Ať už budete stěhovat jen několik věcí nebo rovnou celý byt, přečtěte si články z různých zdrojů týkající se stěhování a přípravy na něj. Poté již stěhování zvládnete zcela bez problémů.

24.4.2006 | Hanka Michalíková | www.svet-bydleni.cz
Proč v nějakém okamžiku svého života zatoužíme opustit naše milé rušné (velko)město s cinkajícími tramvajemi, předoucími trolejbusy, nebo pouze dýmajícím, přeplněným autobusem?

Vydělali jsme něco peněz, firmička dobře prosperuje, nebo jsme získali dobrý post v práci, která nás baví. Ale naše ratolesti celou zimu pokašlávají, byt je stále těsnější a šramot sousedů ruší soukromí. A tak začínáme pošilhávat po něčem onačejším. Změna je život a vidina útulného domku se zahrádkou, psíkem a kočičkou a výhledem do svěží zeleně je lákavá…

Vlastní dům je snem mnoha lidí...

Snění s nohama na zemi

A tak hurá do auta či na kolo a jedeme se podívat, kde by se nám líbilo. Nové domky s upravenými zahradami kolem našeho starého města vypadají báječně, splátka hypotéky nebude problém a tak začíná hledání vhodného místa pro budoucí rodinné hnízdo. Nabídka je široká, rodinné domy, které oživily a zcela změnily poklidný a někde i mírně pohasínající život příměstských obcí, jsou v kurzu. Už sníme o výletech na kole, pouštění draků a táboráku na okolních polích…

Pozor však na lákavé sliby developerů, tedy firem, které skupují a parcelují pozemky pro budoucí výstavbu. Je v jejich nabídce zahrnuta i výstavba silnice a chodníku, anebo budeme z úpravné vilky jezdit po polňačce, a když zaprší po „blátivce“? Slíbili nám telefonní kabel a osvětlení, které je ve městě samozřejmostí, nebo se budeme večer vracet domů s baterkou?

Málokde platí staré pravdy o vhodnosti rozvážného přístupu tolik, jako v případě plánované stavby rodinného domu

Lepší vědět, než nevědět

A to není vše. Pojďme se projít po romantické vísce. Je v ní školka, nebo škola pro naše ratolesti? A bude v ní dost místa, když se sem spolu s námi nastěhuje dalších několik desítek rodin s dětmi? Jezdí autobus do města v rozumných intervalech a přijíždí i v noci, tak aby se teenageři, které třeba doma máme, dostali pohodlně do školy i večer z kina? Máme dvě auta? Je tu alespoň malý obchod, ať nemusíme pro každý rohlík do města? Fungují ve škole zájmové kroužky, nebo budeme taxikáři svých dětí? A budeme stát ráno v koloně aut do města, kde máme kancelář, protože se nás z města odstěhovalo moc a silnice je pořád jen ta jedna? A kdo nám ve vsi vládne? Je to strejda, který nechá obec živelně rozrůstat bez ohledu na chybějící infrastrukturu, anebo má představu, jak bude fungovat do budoucna a ze zájmu developerů vytěží pro vesničku maximum užitku? A až budeme znát všechny odpovědi, budeme se ještě chtít stěhovat?

Nový dům, to je nová kapitola našeho života

Půvaby života za městem

Určitě budeme, ale vybereme si to správné místo, abychom nebyli překvapení a frustrovaní. A v tom místě se rozhodneme žít, ne pouze přespávat, anebo se anonymně uzavírat za vysoké zdi, či neprůhledné ploty. Budeme chtít poznat své okolí, lidi a třeba i trochu přispět svým zájmem, kontakty, penězi, či trochou času ke zkrásnění svého okolí.

A pak to bude moc příjemný život. S tichými rány, kdy je slyšet ptáky, vidět pasoucí se srny na polích, a v noci třeba sovu, odpočívající na plotě. Poklidné klábosení se sousedem přes plot a první pěstebné pokusy v zahradě. Pěšky do hospůdky na pivo a v zimě na saně na blízký kopec. A zasněžené (někdy) Vánoce. A děti s červenými tvářemi od běhání na sluníčku a větru. A vesnická tancovačka. A když budeme mít štěstí i noví přátelé a dobří sousedé. A krásný život za městem…


? NAPOVEDA povinné