Ani matrace nejsou nesmrtelné. Kdy je čas je vyměnit?


Čeká Vás stěhování? Ať už budete stěhovat jen několik věcí nebo rovnou celý byt, přečtěte si články z různých zdrojů týkající se stěhování a přípravy na něj. Poté již stěhování zvládnete zcela bez problémů.

22.10.2016 | TAVOČER |
Jako každá jiná věc denního použití, tak i matrace ztrácí na své kvalitě a pohodlnosti. Matrace je nutné měnit nejen z hygienického hlediska.

Proleželá matrace která pozbyla ortopedické vlastnosti je tichý černý pasažér který denně ničí Vaše záda, to poznáte ale až s novou matrací. Připravte se, že po výměně za kvalitní novu matraci může být prvních několik dnů „doslova peklo“, než si Vaše záda zvyknout spát na správném podkladu.

Ve spoustě zdrojů se dozvíte, že matraci je dobré měnit zhruba každých 5 let, není to ale pravda. Není žádná pevně stanovená doba životnosti matrace. Záleží na typu matrace a intenzitě používání, jak s ní člověk zachází a zda užívá doplňky jako je chránič matrace a podobně. Důležité je časté otáčení matrace na to nikdy nezapomínejte.

 

Kdy je čas ji vyměnit???

 

  • Ležení na matraci už není tak pohodlně jako dříve – stává se Vám, že ráno se probouzíte rozlámaní , bolí Vás záda a máte pocit, že jste spali jen hodinu.
  • Na matraci jsou vnímatelné znaky opotřebení- uprostřed může být proležený důlek nebo naopak vyduté boule, pružinové matrace se majiteli obvykle přihlásí hlasitým skřípáním.
  • Pokud trpíte na alergie, matrace by se měla rozhodně měnit častěji, jelikož jejich jádro často bývá oblíbeným rejdištěm roztočů. (doporučují se tašťičkové hypo-alergenní matrace v potahu aloe vera) Dbejte aby Vaše matrace měla snadno rozepínatelný a pratelný potah.
  • Čím jsme starší, tím je naše tělo citlivější na dotykové body. Zatímco v mládí nám kvalitní matrace vydrží i mnoho let, v pokročilejším věku bychom o údržbu postele měli dbát mnohem úzkostlivěji. Ležení ve stále stejné poloze a vyležené „důlky“ v matraci, které nás v noci tlačí, i když si to nemusíme uvědomovat, bývají jednou z příčin přerušovaného spánku. Takový spánek je méně kvalitní, cítíme se unavenější a to má vliv na naše celkové zdraví. Navíc jsme tak mnohem náchylnější k úrazům.

 

Aby matrace déle vydržela

Plánujete si pořídit novou matraci? Zárukou, že vám bude dobře a dlouho sloužit, není pouze cena. I matrace levně koupené vám mohou posloužit stejně dobře, jako ty ze značkových obchodů. Záleží hlavně na vás, jak se o ně budete starat od první chvíle, kdy si je přinesete domů.

  • Používejte pratelnou podložku pod prostěradlo. Zabráníte tak znečištění matrace skvrnami a jiným nehodám. Výjimečná snídaně do postele potom nebude až takový hřích, ovšem stále mějte na paměti, že jídlo a pití do postele prostě nepatří.
  • Neodkládejte na postel vlhké ručníky. Matrace může vlhkost natáhnout a postupně se uvnitř začne rozrůstat plíseň.
  • Zvířecím mazlíčkům pořiďte jejich vlastní pelíšek. Na matraci mohou zanechat skvrny, chlupy a především zápach. To všechno výrazně snižuje životnost matrace.
  • Dbejte na pravidelnou údržbu. Podložku pod prostěradlo perte minimálně jednou za měsíc a při výměně ložního prádla vždy zkontrolujte, zda na matraci nejsou čerstvé fleky. Ty je potřeba co nejdříve odstranit speciálními čisticími prostředky. Po čištění matraci nechte dostatečně proschnout a pravidelně její povrch čisti pomocí vysavače.
  • Matraci jednou za čas otočte o 180° anebo ji obraťte naruby. Zabráníte tomu, aby se na ní po několika letech vytvořil proležený důlek.
  • Neskákat! Nezáleží na tom, jestli je vám šest let a vážíš pětadvacet kilo nebo pětadvacet let a na váhu už ani nestoupáš. Pořiďte si raději opravdovou trampolínu.

 

Tip: Kam na nákupy? Překvapivě nemusíte vytáhnout paty z domu, dnes si i novou matraci vyberete v pohodlí domova na internetu. Spoustu typů moderních matrací za fajn ceny najdeš na webu www.bazyl.cz.


? NAPOVEDA povinné