Stěhování bez obav


Čeká Vás stěhování? Ať už budete stěhovat jen několik věcí nebo rovnou celý byt, přečtěte si články z různých zdrojů týkající se stěhování a přípravy na něj. Poté již stěhování zvládnete zcela bez problémů.

14.5.2007 | Martina Kušnírová | www.svet-bydleni.cz
Pokud vás v brzké době čeká stěhování, poradíme vám, jak se zbavit zbytečných obav při přesunu vaší rodiny a majetku. Důvody pro stěhování mohou být různé, často se ovšem lidé stěhují za lepšími životními podmínkami, za což jim trocha té námahy stojí. Jak ovšem zařídit, aby útrap spojených se stěhováním bylo co nejméně?

Stěhování se dá zvládnout snadno a lehce, pokud víte, jak na to. První rozhodnutí, které vás v souvislosti s přesunem čeká, je volba, zda se budete stěhovat svépomocí nebo s pomocí specializované firmy.

Stěhujeme sami

Jestliže se rozhodnete pro stěhování svépomocí, je potřeba zajistit dostatek pracovní síly – v tomto případě kamarádů, příbuzných či brigádníků, pracovního materiálu – krabic a jiných balicích pomůcek, a v neposlední řadě stěhovací vůz. Předem byste si také měli rozvrhnout, jak bude nábytek ve vašem novém bydlení přibližně rozestaven, aby jej stěhovací četa nastavěla na správná místa a ušetřila vám tak pozdější práci. Pokud se obáváte, že stěhování sami nezvládnete, není nic jednoduššího, než se obrátit v dostatečném předstihu na zkušenou firmu, kterých je na trhu dostatek.

Stěhování s firmou

Jak takovou firmu vybrat, aby vše proběhlo hladce a především k vaší spokojenosti? Schopnosti a znalosti firmy odhalíte ihned na počátku při prvním jednání. Měly by jí stačit informace o velikosti bytu a druhu a množství nábytku. Sama už zařídí vůz odpovídající velikosti, může také odhadnout předběžnou cenu. V některých případech je možné, že k vám vyšle zástupce, který vše prohlédne a následně určí výši finančních nákladů. Nutno podotknout, že tento odhad bývá přesnější.

Než si spolupráci s firmou sjednáte, měli byste vědět, co vše je do kalkulace zahrnuto a také, zda je pojištěna proti škodám vzniklým při stěhování. Nejvhodnější firmou je samozřejmě ta osvědčená, proto neváhejte dát na reference vašich přátel či okolí.

Cena stěhování

Co v sobě cena stěhování zahrnuje, či jak bývá vypočtena? Obvykle obsahuje hodinovou sazbu, poplatek za stěhovací auto, můžete mít objednánu také demontáž a balení, které ovšem stěhování značně prodražují. Ceny se liší také podle vzdáleností mezi původním a novým bydlením a počtem pater, přičemž bývá zohledněna i přítomnost výtahu. V ceníku jednotlivých firem naleznete i jiné rozličné úkony a poplatky. V souhrnu se dá říci, že cena stěhování třípokojového bytu v rámci jednoho města se pohybuje mezi 5 000 až 8 000 Kč a zabere přibližně 5 hodin.

Při samotném stěhování firmou nemusí být zadavatel přítomen, je však rozhodně lepší, pokud majitel na celou akci dohlíží.

Nezapomeňte

Než se z vašeho starého bytu odstěhujete, měli byste myslet i na služby, které vám zde byly poskytovány. Jedná se především o plyn, elektřinu, kabelovou televizi, internet, telefon a poštu. Pokud jde o elektřinu a plyn, je zapotřebí ukončit odběr těchto energií a provést odpočet. Nový nájemník si pak sjednává smlouvu novou, na své jméno. Telefonní linku můžete nechat zrušit, se souhlasem přenechat novému nájemníkovi, nebo si ji nechat převést do nového bydliště. Na poště byste měli nahlásit změnu dodací adresy a zažádat o přeposílání vaší pošty. Je samozřejmě zapotřebí také ukončit, či pozměnit smlouvu o kabelové televizi. Totéž platí o internetu.


? NAPOVEDA povinné