Harmonogram příprav před stěhováním


Čeká Vás stěhování? Ať už budete stěhovat jen několik věcí nebo rovnou celý byt, přečtěte si články z různých zdrojů týkající se stěhování a přípravy na něj. Poté již stěhování zvládnete zcela bez problémů.

14.11.2014 | TAVOČER |
Budete se stěhovat? Na co nezapomenout? Projděte si náš harmonogram a hurá na to!

Ať se Vám to líbí nebo ne, stěhování se minimálně jednou za život nevyhne nikomu z nás. Osobně neznám žádného člověka, kterému by tato činnost připadala příjemná. Není. Stěhování je pracné, časově náročné, fyzicky a neméně i psychicky vyčerpávající. Existuje však několik praktik a cest, jak si jej udělat o něco méně náročným a nervy-decimujícím. Tyto jsem dle chronologie rozdělil do čtyř následujících odstavců. Snad Vám pomohou se lépe vypořádat s přesunem do nového bydliště.

Prvotní přípravy – čím dříve tím lépe

Každou velkou akci v historii předcházel kvalitní plán. Nejinak by to mělo být i s Vaším stěhováním. Doporučuji začít několik týdnů dopředu (v závislosti na velikosti vašeho bytu/domu a sběratelských sklonech) alespoň hrubým seznamem věcí a následným tříděním. Během tohoto zcela nepochybně dospějete k názoru, že jste ochotni postrádat několik svých „nezbytností“ – co již nechcete a nepotřebujete, zavčasu prodejte, darujte nebo vyhoďte. Nejen, že si tak značně snížíte náklady na přesun do nového domova, ale ušetříte si tak i mnohdy nezanedbatelné množství místa. Zároveň doporučuji začít se sháněním potřebného obalového materiálu – předzásobte se dostatečným množstvím kartónových krabic, pytlů, přepravek, atd.

Druhé kolo příprav – čas se pomalu krátí

Pokud se plánujete stěhovat vlastními silami, nastal ten správný čas na hledání optimálního logistického řešení. Obvolejte známé a rodinné příslušníky, kteří mají to štěstí, že disponují užitkovým vozem (v případě, že ho sami nevlastníte) a dostatkem sil na to, aby při stěhování případně přiložili ruku k dílu. Jestliže jste se rozhodli využít služeb stěhovací firmy, pak je naopak správný čas na kvalitní průzkum trhu dle Vašich kritérií. Ne každý hledá nejlevnější řešení, někteří z nás si za hladký průběh stěhování rádi připlatí. Firem v tomto oboru působí v Čechách nepřeberné množství a některé z nich Vám mohou nabídnout i slušné spektrum doprovodných služeb od poskytnutí obalového materiálu zdarma, přes vlastní balení, po demontáž a zpětnou montáž nábytku. Poohlížíte-li se s dostatečným předstihem, máte pravděpodobně i čas na vyhledání zkušeností s jednotlivými firmami. Současně již můžete začít s balením věcí, o kterých již víte, že do stěhování nevyužijete – např. sezónní oblečení, sportovní pomůcky, sběratelské relikvie, apod. Pomalu a jistě o změně svého bydliště uvědomte všechny příslušné instituce, které by o ní měly vědět.

Finální dolaďování - když se blíží „soudný den“

Nyní byste již měli mít takřka jasno o průběhu svého stěhování. Zajištěný patřičný vůz i počet přátel-pomocníků, popřípadě již objednané stěhování Vámi vybranou firmou. Zbývá-li Vám do stěhování ještě nějaký čas, využijte ho balením zbytku věcí, tak abyste si v domácnosti ponechali k dispozici jen to, co v několika posledních dnech ve svém stávajícím bydlišti budete opravdu potřebovat a chtít. V případě, že se stěhujete sami, doporučuji si zapůjčit stěhovací popruhy, které značně uleví Vašim rukám. V této fázi zároveň neuškodí se nad vlastním průběhem stěhování dostatečně zamyslet a proplánovat to, co ještě proplánováno nebylo. Je velmi pravděpodobné, že si v tuto chvíli uvědomíte skutečnosti, jejichž opomenutí by Vám vlastní stěhování značně znepříjemnilo – např. zajištění hlídání pro menší děti, domácí mazlíčky, apod.

Vlastní stěhování - štěstí přeje připraveným

Pokud jste svou přípravu na stěhování hrubým způsobem nepodcenili, čeká Vás „pouze“ několik náročných (toto neplatí, pokud jste si najali správnou firmu) hodin bez výrazných nepříjemných překvapení. Stěhujete-li se z nebo do centra většího města, zajistěte si potřebné místo pro parkování co nejblíže u vchodu, ať sebe i své „asistenty“ nevyčerpáte zbytečným přenášením Vašich věcí desítky metrů od dveří k vozu. Pečlivě si naplánujte pořadí, ve kterém jednotlivé věci budete stěhovat, drobnosti si nechte až na závěr.

První noc v novém

Jak jsem již zmínil v úvodu, není snad člověka, kterému by stěhování připadalo jako příjemná činnost. Pevně doufám, že Vám mé řádky, jejichž obsah vychází z vlastních praktických zkušeností, alespoň trochu ulehčí od nevyhnutelného břemene a že si bez doznívajícího stresu patřičně vychutnáte například svou první sklenku v již nastěhovaném novém domově.


? NAPOVEDA povinné