Stěhování elektroniky a IT


Při stěhování elektroniky platí jedno zásadní pravidlo – vše je třeba pořádně zabalit, i za cenu vyšších nákladů na obalové materiály. Stěhovaná elektronika mívá při stěhování v součtu mnohdy cenu v řádu desítek tisíc.

Ideálním a nejjednodušším způsobem, jak zabalit elektroniku na stěhování, je použití originálního obalu. Obaly od výrobců jsou totiž dimenzovány přesně pro daný výrobek – jak materiálem, tak i rozměry. Zboží od výrobců odchází tak, aby bez problémů vydrželo dopravu (často i přes půl světa), následně mohlo být uskladněno a přeposláno konečnému zákazníkovi. Po celou dobu by měl obal (a tím pádem i zboží) vydržet prakticky netknutý. Základními obaly jsou v případě elektroniky kartonové krabice, polystyren, igelitové sáčky, nebo mirelon. Je však jasné, že málokdo má prostor ke skladování obalů od elektroniky. Proto Vám přinášíme tipy a rady pro balení a manipulaci s elektronikou během stěhování. Pokud se Vám ale balit nechce, nechte balení věcí na nás!

Spočítat cenu stěhování elektroniky

Stěhování televize

Televize patří většinou k nejrozměrnějším a také nejdražším elektronickým výrobkům. Nutným základem je ve všech případech obalení televize do několika vrstev bublinkové folie. V tomto případě rozhodně platí čím více, tím lépe. Balení lze zpevnit ještě vlnitou lepenkou nebo rovnou kartonovou krabicí. Stěhování CRT televizí je jednodušší, protože mají skleněnou obrazovku a jsou díky své konstrukci stabilnější. Stěhování televize s LCD nebo plazmovou obrazovkou je náročnější, protože obrazovka už je často vyrobena z plastu, tedy je náchylnější k poškození. Navíc mají tyto televize menší podstavec a mohou tak být méně stabilní při přepravě. Televizi je třeba zabalit do bublinkové folie nebo mirelonu a následně umístit do krabice, která by měla být co nejtěsnější, aby se v ní televize během přepravy nepohybovala. Plazmové televize se v žádném případě nesmí naklánět, vždy musí být ve vertikální poloze. U všech televizí doporučujeme označení (např. fixou) strany krabice, na které je obrazovka.

Televize zabalená do bublinkové folie

Ostatní elektronika spjatá s televizemi (DVD a Bluray přehrávače, set top boxy apod.) jsou méně náchylné k poškození, protože nemají velkou obrazovku. Stačí tedy obalení bublinkovou folií, popř. několika vrstvami stretch folie a vložení do krabice. Všechny televize naši pracovníci ve stěhovacím vozidle zafixují tak, aby nedošlo k jejich posunu během jízdy.

 

Stěhování počítačů

Stěhování počítačů je oproti televizím jednodušší, především díky menším rozměrům. Pokud stěhujete stolní počítač, je třeba odpojit všechny kabely a ideálně je úplně oddělit na obou koncích, pokud to lze. Samotný stolní počítač se balí do stretch folie nebo bublinkové folie a následně se přepravuje ve speciální kartonové krabici na počítače.

Periferie (klávesnice, myš, reproduktory) je lepší zabalit jednotlivě do bublinkové folie nebo bublinkových sáčků. Pro monitory platí v podstatě stejná pravidla jako pro LCD a plazmové televize.

U notebooků je stěhování většinou úplně jednoduché – notebook vložit do tašky a je to. Pokud nemáte tašku na notebook, pak přichází ke slovu opět bublinková folie a speciální krabice na notebook.

Při stěhování firem běžně dochází k tomu, že se firma stěhuje kompletně. To může obnášet i stěhování serveru. V takovém případě je třeba počítat s tím, že může být Váš web po dobu odpojení a znovu zapojení serverů nedostupný a je tak vhodné informovat Vaše zákazníky předem. Samozřejmostí v tomto případě je, že se tomu naši pracovníci přizpůsobí a servery balí a nakládají až mezi posledními a naopak jsou první na svém místě po přestěhování.

 

Stěhování tiskáren a kopírek

Při stěhování tiskáren a kopírek je třeba brát zřetel na to, že jejich venkovní stěny jsou tvořeny plastem, který by se při působení vyššího tlaku nebo při nárazech mohl rozlámat. Tiskárny na sobě navíc mají několik pohyblivých částí na vkládání papíru apod., které je třeba před manipulací zafixovat. Pro to je možné použít stretch folii nebo bublinkovou folii.

Velké firemní kopírky se už většinou řadí mezi tzv. těžká břemena, protože jejich váha přesahuje 100 kg. Stěhování takových kopírek je vždy vhodnější přenechat na profesionály, kteří mají s takhle velkými a těžkými břemeny zkušenosti. Před samotnou manipulací se kopírka obalí stretch folií, která zafixuje pohyblivé části. Naši stěhováci poté použijí stěhovací kříže a popruhy, a kopírku přenesou a naloží do vozidla. Nejčastějším problémem při stěhování kopírek jsou úzké prostory a dveře, které mohou celou práci zkomplikovat.

 

Stěhování elektroniky

Při stěhování nebo jiné manipulaci s elektronikou vždy pamatujte na to, že pokud se stěhuje při nižších teplotách, nebo dokonce mrazech, není možné tyto věci po přestěhování ihned zapojit do sítě. Hrozí totiž elektrický zkrat způsobený kondenzací vzdušné vlhkosti.

Dále myslete na to, že pouhým zabalením svým věcem naprostou bezpečnost nezajistíte. Vždy balíky s elektronikou označte popisem „křehké“ nebo k přelepení používejte přímo výstražné lepící pásky, které mají tento popis na sobě.

Pokud s balením nemáte velké zkušenosti, můžete nechat balení elektroniky na našich pracovnících. Ti mají s balením nejrůznějších věcí každodenní zkušenosti, takže přesně vědí, co si které výrobky žádají.

 


? NAPOVEDA povinné